Ahşap

Ahşap evin faydaları ve dikkat edilmesi gerekenler

Ahşap evin faydalarını daha iyi anlatabilmemiz için öncelikle ahşap ve ahşabın faydaları ile ilgili bildiklerimizi aktarmaya çalışalım. Öncelikle ahşabın yalıtkan olma özelliği ile bir çok yapı malzemesinin önüne geçtiğini söyleyebiliriz. Elektrik çarpmalarına karşı önemli bir avantajdır bu. Sadece iletken olmadığından dolayı değil söz konusu tehlikelere karşı değil, gerekli işlemlere tabi tutulan ahşap yüksek düzeyde ısı yalıtımı sağlamaktadır. Yine panel sistemler kullanıldığı zaman ahşabın yalıtımının daha fazla arttığı görülecektir.
 Ahşap, diğer yapı gereçlerine göre daha hafif olma özelliği taşır. Ahşabın kendi ağırlığı az olduğundan doğal olarak, temele ulaşan yükler miktarı da az olacaktır. Bu yönüyle de ahşabın, zeminlerde kullanılması daha avantajlı olacaktır.

Değişik iklim koşullarında dayanıklılık gösterebilen bir malzeme olan ahşap, özel maddelerle desteklenirse her türlü tahribatı engelleyecektir. Ahşap yapı malzemeli sistemlerde, montajdan hem sonra üzerine yükleme yapılmasında bir sakınca olmaz.

Çok amaçlı kullanım alanlarına sahip olan ahşap ve ürünleri; bir yapının temelden çatısına kadar tüm yapı sisteminin ihtiyacını karşılayabilir.

Sanatsal ve dekorasyon amaçlı olarak da kullanılabilen ahşap aynı zamanda çevre dostudur
Ahşap kendi çevresiyle kimyasal dengelidir. Yani çevresini etkilemez ve çevresinden etkilenmez. İnsanların sağlığı, ergonomik çalışma koşulları ve iş hijyeni açısından da en güvenilir malzemedir.

Sayısız faydası olan ahşabın, imali ve inşaası sırasında diğer malzemelerden çok daha az enerji kullanması buna örnektir. Buna bağlı olarak ahşap bir evi ısıtmak için harcanacak enerji miktarı da çok azdır.

Ahşap evlerin dezavantajları

Her zaman malzemenin mükemmel durumda olduğundan emin olmalısınız : çok nemli ve çürüme içerebilecek ahşaplara dikkat edin.

Böcekler şekilde termitler veya tozu böcekler gibi evinizin süresini etkileyen veya tadilat gerektiren bu delikler, yaparak ahşap zarar verebilir.

Bakım ile ilgili olarak , dış cephe boyası, boşluk yalıtımı vb. Gerektirebileceğinden, arada bir kontrol edilmesi gerekir.
Bu tür bir yapı, kullanılan malzemeler veya gerekli alan nedeniyle tüm nüfus için uygun olmayacaktır. onlar için aşırı nüfus sorunu göz önüne alındığında. Sürdürülebilir olmayacak.

Sürdürülebilir inşaat: Ahşap evler hakkında yanlış efsaneler

Dayanıklılık: Bazı çok beğenilen, sağlam beton evler 40 yıl sonra yıkılmaya hazır olsa da, bazı kuzey Avrupa ülkelerinde 200 yıldan fazla süredir kullanılan ahşap evler var .

Yangınlar: Yangınlar genellikle evdeki eşyalar tarafından çıkarılır: uygun şekilde söndürülmeyen sigara izmariti, kısa devre vb. Ve tutuşan içerideki mobilyadır, dolayısıyla yangın riski aynıdır . Yangın hemen söndürülmezse odun alev alır ancak çok yavaş yanar. En kötü sonuç, yangının çabuk söndürülmemesi halinde evin kül olacak olmasıdır. Ancak betondan yapılmış bir evde yüksek sıcaklıklar çatlaklara neden olabilir ve bu da evin yıkılmasına neden olabilir.

Enerji tasarrufu, geri dönüştürülebilir malzemeler ve geleneksel evlerle karşılaştırıldığında fiyat farkını hesaba katarsak, dikkate almaya değer değil mi? Ahşap evler daha sürdürülebilir evler olabilir.

Ahşap artık son derece moda bir yapı malzemesidir.

Ekolojik, doğal, dayanıklı ve zamanın sınavından başarıyla geçti. Ve birçok insan tek tek evleri masif duvarla ilişkilendirirken, ahşap çerçeve, ahşap çerçeve ve kütük evler giderek daha popüler hale geliyor. Artıları ve eksileri nelerdir?

Ahşap dayanıklı, dayanıklı, doğal ve çevre dostu bir malzemedir.

Ahşap, dünyadaki en eski yapı malzemelerinden biridir. Sadece konut yapımında değil, aynı zamanda köprüler, su temini, drenaj için de kullanılır. Diğer yapı malzemelerinin (çimento, beton, tuğla) hakimiyeti, ahşabın yaşam döngüsünün nispeten kısa ömürlü olduğuna inanmaya yol açtı. Bununla birlikte, bu yaygın inanç yanlıştı: ahşabın uzun ömürlülüğü, kuzey Rusya’da 600-700 yaşları arasında korunmuş ahşap evler tarafından doğrulanıyor. Kuzey Amerika, Kanada ve İskandinavya’da inşa edilen eski ahşap çerçeveli evler, inşaat malzemelerinin, modern trendlerin ve çözümlerin iyileştirilmesinin, duvarcılık kadar sertlikte bir ikame bulmamızı sağladığını da kanıtlıyor.

Yüksek kaliteli ahşap fıçıların özel özellikleri vardır. Gözenekli yapısı ve nispeten düşük ağırlığı nedeniyle ahşap, iyi bir ısı yalıtım malzemesidir. Termal genleşme o kadar küçüktür ki yapılar üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Ahşap, iyi bir yaşam kalitesi sağlayan harika bir yapı malzemesidir. Isıya ve dona dayanıklı doğal, çevre dostu bir hammaddedir. Kontrol edilmesi gereken tek faktör nemdir. Ahşabın doğru işlenmesi, ahşap evler inşa etmenin en önemli yönüdür.

Ahşap evler: sadelik, sıcaklık, dayanıklılık

Ahşap evler:

Ahşap evler:

Çerçeve ve panel evler hızlı bir şekilde inşa edilebilmesine ve nispeten ucuz olmasına rağmen, birçok kişi hala çevre dostu olan kütük evleri tercih etmektedir çünkü inşaatları için saf, doğal, yüksek kaliteli ahşap (sıkıştırılmış yongalar yerine) muhtemelen kullanılmaktadır. Kalpteki herhangi bir Litvanyalı için en kabul edilebilir yapı malzemelerinden biridir. Ayrıca ahşap evdeki çevresel etkinin, iç ısı değişimlerine hiçbir etkisi yoktur. Ahşap bir evin kütükleri gün içinde biriken ısıyı tutar ve soğuduğunda biriken nem kendi kendine buharlaşır, bu sayede ısı ve nem oranı korunur.

Kütük evlerin uzun ömürlülüğü eski evler tarafından kanıtlanmıştır. Düzgün işlenmiş ve emprenye edilmiş ahşap birkaç yüzyıla dayanabilir. Ahşap evin sadeliği dikte ettiğini düşünenler içiniz rahat olabilir. Bugün, çeşitli yapı malzemeleri, uzmanlık ve inşaatçıların ustalığı, bir kütük evini çok modern bir tarzda donatmaya izin veriyor, ancak iş, kütüklerle çalışmak için deneyim ve uzmanlığa sahip kişiler tarafından yapılmalıdır, aksi takdirde, bu birçok soruna neden olabilir. .

 

NEDEN AHŞAP EV?

NEDEN AHŞAP EV?

Ahşap binalar, geleneksel duvar veya betonarme yapılara geçerli bir alternatif olabilir. Aslında, uygun şekilde tasarlanırlarsa, inşaat hızı, istikrar, sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu gibi birçok avantaja sahiptirler.

Ahşap binalar: Mevzuat

Tüm yeni binalarda olduğu gibi, hangi bina sistemi kullanılırsa kullanılsın, ahşap binalar, yürürlükteki bina yönetmeliklerinde belirtilen sağlık ve sıhhi standartları ve pasif akustik gereksinimleri karşılamalıdır. Ahşap bir binanın inşasında, yeterli statik ve anti-sismik direnci sağlamak için teknik standartlara uymak gerekir. Bina tipine bağlı olarak yangın yönetmelikleriyle ilgili parametrelere de uyulmalıdır. Son olarak, şantiyedeki iş yönetimi gerekli güvenlik ve güvenlik prosedürlerini takip etmelidir.

bina

Prefabrik ahşap yapıların yapımında temel avantajlardan biri, inşaat süresinin kısalmasıdır. Ahşap bir bina, çok katlı olsa bile, nispeten basit, hızlı ve ucuzdur. Ahşap hafif bir malzeme olduğu için, her bir eleman yerinde kolayca taşınır ve elleçlenir. Üstelik çelik plakalar, vidalar, çiviler ve cıvatalarla mekanik bağlantılar kullanılarak tamamen kuru bir şekilde gerçekleştirilen montaj etkileyici bir şekilde hızlıdır.

Ek olarak, sahada su ve inert malzemelerin bulunmaması, çalışma ortamını temiz ve düzenli tutmamızı sağlar ve çeşitli işlem aşamalarında daha iyi organizasyon sağlar. İş güvenliği açısından inşaat süresinin kısalması kaza olasılığını azaltır.

Sürdürülebilirlik açısından ahşap, yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir bir malzemedir. Üretim ve montaj aşamalarında çok az enerji tüketir, işleme sırasında emisyon, toz veya zararlı lifler salmaz ve atıktan enerjiye dönüştürme işlemi için kullanılıyorsa biriken enerjiyi kirletmeden bertaraf edilebilir.

Enerji tasarrufu sağlayan cephede, ahşap, doğası gereği mükemmel bir termal ve akustik yalıtıcıdır. Ek olarak, bir ev panelinin yalıtım paketi için doğal veya biyouyumlu malzemelerin kullanılması nefes alabilirliğin artmasını sağlar. Ahşap yapılar, sismik harekete ve öngörülebilir yangın davranışına karşı mükemmel bir dirence sahiptir. Ancak ahşabın bozulmasına dikkat edilmelidir. La Foca tarafından kullanılan ahşap C24 (yapısal ahşap sertifikalı) gibi uygun ahşap dayanıklılık sınıflarını seçmek yeterli olsa da, bu onu zamanla tüm etkilere karşı dayanıklı bir malzeme haline getirir.

BİR AHŞAP EV DÜZGÜN ŞEKİLDE NASIL YAPILIR?

BİR AHŞAP EV ÇERÇEVESİNİ DÜZGÜN ŞEKİLDE NASIL YAPILIR

Ahşap bir ev çerçevesi inşa ediyorsanız, doğru yaptığınızdan emin olmak istersiniz. İşte bir ev çerçevesinin nasıl düzgün şekilde planlanıp oluşturulacağına dair bir kılavuz.

İyi kemiklere sahip bir ev duydunuz mu? İnsanlar bir eve iltifat ettiğinde, onun temeli ve çerçevesi hakkında konuşurlar.

Bir ev inşa etmeye gelince, güçlü bir çerçeve tüm farkı yaratır.

Evin iskeleti olarak çevredeki yapıyı destekler ve her şeyi bir arada tutar. Çerçeve sağlam veya güvenli değilse, granit tezgahlar ve elle kazınmış ahşap döşeme gibi en iyi iç dekor bile parçalanabilir.

Bugün, bir ahşap ev çerçevesinin nasıl yapılacağını tartışıyoruz. Kendi bina projenizi başlatmaya hazırsanız, burası başlamak için harika bir yerdir.

Daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız? Başlayalım!

1. Kerestenizi Seçin

Çoğu odun benzer görünse de, eşit olmaktan uzaktır.

Ahşap ev çerçevenize başlamadan önce, kullanacağınız kereste türünü seçmeniz gerekecek.

Kural olarak, kereste “sınıflar” olarak sınıflandırılır. Bir numaralı kereste, satın alabileceğiniz en iyisidir. Zamanla küçülme ve büzülme olasılığı daha düşüktür ve daha az düğümle daha düzgün bir görünüme sahiptir.

Malzemelerinizi yerel bir kereste bahçesinden veya bir nalburdan temin ediyor olun, mevcut kereste derecesini sorun. Not düştükçe kalite artarken, fark için daha fazla ödeyeceğinizi unutmayın. Buna göre bütçe ayırdığınızdan emin olun.

2. Temeli Dökün

Kerestenizi seçtikten sonra çerçevenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Her şey vakıfla başlar.

Eviniz için bir yer seçin, ardından evinizin köşelerinin tam olarak nerede olacağını bilmek için arsanızı araştırması için bir profesyonel kiralayın.

Ardından, tüm nemi uzak tutmak için temelleri takmaya ve kapatmaya özen göstererek temeli kazın ve dökün .

3. Ahşap Ev Çerçevenizi Oluşturun

Temeliniz yerinde olduğunda, ahşap ev çerçevenizi oluşturmaya hazırsınız. Yapınızın üç ana bileşeni vardır.

Eşik Plakaları

Takacağınız ilk parçalar eşik plakalarıdır. Bunlar genellikle doğrudan beton temelinize bağlanan basınçla işlenmiş kereste parçalarıdır.

Amaçları, evinizi su çürümesi ve temelinize zarar verebilecek böcek istilaları gibi zeminle ilgili sorunlardan uzak tutmaktır .

Çiviler

Eşik plakalarınız yerleştirildikten sonra, saplamalarınızı takmaya başlayabilirsiniz.

Temelde dikmeler, duvarlarınızı oluşturan dikey kereste parçalarıdır. Kapıları ve pencereleri yerleştirirken hesaba katmanız gerekecek.

Döşemeler

Saplamalar dikey iken kirişler yataydır. Saplamaların üzerinde, kirişleri üzerlerine takmanıza izin veren plakalar olacaktır.

Zeminleri ve tavanları (çok katlı evlerde gereklidir) ve çatı kaplamasını desteklemek için kirişler kullanacaksınız.

Bir Sonraki Tasarımınızı Bugün Hayal Edin

Artık bir ahşap ev çerçevesinin nasıl yapılacağı hakkında biraz daha fazla şey bildiğinize göre, kendi başınıza bir şey inşa etmek için can atıyor musunuz?

Hâlâ beyin fırtınası aşamasında olun ya da tam olarak ne istediğinizi ve nasıl yapılmasını istediğinizi bilin, yardım etmek için buradayız.

Uzman ekibimiz mimari hizmetlerden inşaat yönetimine kadar her şeyi sunar . Eğer hayal edebiliyorsanız, gerçeğiniz haline getirebiliriz.

Başlamak için bugün bizimle iletişime geçin ve birlikte harika bir şey inşa edelim!

Ahşap bir ev

Ahşap bir ev inşa etmeden önce

Ahşap bir ev inşa etmeden önce bilmeniz gereken 10 temel şey

Ahşap evler, evlerin yaklaşık% 16’sını veya 2014’te yaklaşık 55.000’i temsil ediyordu. Neden şu anda bu kadar popülerler? Cevap basit: inşaat maliyeti avantajlıdır, malzemeler ekolojiktir ve enerji tüketimi sınırlıdır. Kendi ahşap ev projenize başlamak için ipuçlarımızı öğrenin.

Ahşap bir ev

Ahşap bir ev

1. İPUCU

Avantajları

Beton blok evin aksine, ahşap bir ev çok iyi ısı ve ses yalıtımına sahiptir. Nem kontrolü doğal bir şekilde yapılır, hava daha sağlıklıdır ve sonuç olarak daha az mikrop vardır.

2. İPUCU

Tasarruf

Ahşap evler enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olur çünkü ahşap doğal olarak yalıtkan bir malzemedir. İskandinav ülkeleri bu gerçeği Orta Avrupa’dakilerden daha önce anladılar ve ev inşaatları için çok fazla ahşap kullandılar.

3. İPUCU

İnşaat ruhsatı

Geleneksel inşaatta olduğu gibi, bir inşaat ruhsatı gereklidir.

4. İPUCU

Bütçe

Bütçe, geleneksel inşaat için olandan daha azdır ve projeyi bütçenize uyarlamanıza izin vermenin farklı yolları vardır.

5. İPUCU

Kendin Yap

İnşaat konusunda size rekabetçi bir fiyat sunan ekonomik bir çözümdür. Seçtiğiniz üretici malzeme ve çizimleri sağlayacaktır ve eğer inşaata alışkınsanız çalışmaya kendiniz devam edebilirsiniz. Evin üst kısmının montajı için bir inşaatçı tutmalısınız.

6. İPUCU

Temel paket

Bu durumda sadece bir ahşap ev alırsınız. Tüm elemanlar şantiyeye teslim edilir, ancak farklı parçaları monte eden inşaatçıdır. İşin büyük kısmını siz yapmıyorsunuz, ancak çevre düzenlemesi sizin sorumluluğunuzda kalıyor. Bu nedenle, makul bir bütçe sağlamak için sıhhi tesisat, sıhhi ve elektrik tesisatı bilgisine sahip olmanız gerekir.

7. İPUCU

Her şey dahil

Geleneksel bir eve gelince, “her şey dahil” seçeneğini seçerseniz, çok fazla şey yapmanız gerekmeyecek. Açıkçası, maliyet geleneksel bir evinkine çok yakın olacak.

8. İPUCU

Pasif ahşaptan yapılmış bir ev?

Çevreye duyarlı bir proje yürütmek caziptir. Ancak bunu yapma kriterlerinin çok katı olduğunu göz önünde bulundurun: 15kWh / m2 / yıl ısıtma tüketimi, mükemmel hava sızdırmazlığı ve 120kWh / m2 / yıldan az toplam birincil enerji tüketimi. Bu, yaklaşık% 20 ek maliyetle sonuçlanacaktır.

İPUCU 9

Enerji verimli sertifikalar

Enerji tasarrufu sağlayan binalar için, yaşadığınız bölgeye bağlıdır. Fransa’da, örneğin, bu sertifika ile Scellier yardımından yararlanabilirsiniz (mülkünüzde% 13 vergi indirimi).

İPUCU 10

Yangın riski

Diğer yapılarla aynıdır. Bununla birlikte, sert ağaçların yumuşak ağaçtan daha yavaş tutuştuğunu unutmayın.

Seçiminizi teknik bilginize ve inşaat deneyiminize göre uyarlayın. Burada basit bir DIY projesini tartışmıyoruz.

İnşaat ruhsatı için başvurunuzu önceden göndermeyi unutmayın.