Ahşap evin faydaları ve dikkat edilmesi gerekenler

Ahşap evin faydalarını daha iyi anlatabilmemiz için öncelikle ahşap ve ahşabın faydaları ile ilgili bildiklerimizi aktarmaya çalışalım. Öncelikle ahşabın yalıtkan olma özelliği ile bir çok yapı malzemesinin önüne geçtiğini söyleyebiliriz. Elektrik çarpmalarına karşı önemli bir avantajdır bu. Sadece iletken olmadığından dolayı değil söz konusu tehlikelere karşı değil, gerekli işlemlere tabi tutulan ahşap yüksek düzeyde ısı yalıtımı sağlamaktadır. Yine panel sistemler kullanıldığı zaman ahşabın yalıtımının daha fazla arttığı görülecektir.
 Ahşap, diğer yapı gereçlerine göre daha hafif olma özelliği taşır. Ahşabın kendi ağırlığı az olduğundan doğal olarak, temele ulaşan yükler miktarı da az olacaktır. Bu yönüyle de ahşabın, zeminlerde kullanılması daha avantajlı olacaktır.

Değişik iklim koşullarında dayanıklılık gösterebilen bir malzeme olan ahşap, özel maddelerle desteklenirse her türlü tahribatı engelleyecektir. Ahşap yapı malzemeli sistemlerde, montajdan hem sonra üzerine yükleme yapılmasında bir sakınca olmaz.

Çok amaçlı kullanım alanlarına sahip olan ahşap ve ürünleri; bir yapının temelden çatısına kadar tüm yapı sisteminin ihtiyacını karşılayabilir.

Sanatsal ve dekorasyon amaçlı olarak da kullanılabilen ahşap aynı zamanda çevre dostudur
Ahşap kendi çevresiyle kimyasal dengelidir. Yani çevresini etkilemez ve çevresinden etkilenmez. İnsanların sağlığı, ergonomik çalışma koşulları ve iş hijyeni açısından da en güvenilir malzemedir.

Sayısız faydası olan ahşabın, imali ve inşaası sırasında diğer malzemelerden çok daha az enerji kullanması buna örnektir. Buna bağlı olarak ahşap bir evi ısıtmak için harcanacak enerji miktarı da çok azdır.

Ahşap evlerin dezavantajları

Her zaman malzemenin mükemmel durumda olduğundan emin olmalısınız : çok nemli ve çürüme içerebilecek ahşaplara dikkat edin.

Böcekler şekilde termitler veya tozu böcekler gibi evinizin süresini etkileyen veya tadilat gerektiren bu delikler, yaparak ahşap zarar verebilir.

Bakım ile ilgili olarak , dış cephe boyası, boşluk yalıtımı vb. Gerektirebileceğinden, arada bir kontrol edilmesi gerekir.
Bu tür bir yapı, kullanılan malzemeler veya gerekli alan nedeniyle tüm nüfus için uygun olmayacaktır. onlar için aşırı nüfus sorunu göz önüne alındığında. Sürdürülebilir olmayacak.

Sürdürülebilir inşaat: Ahşap evler hakkında yanlış efsaneler

Dayanıklılık: Bazı çok beğenilen, sağlam beton evler 40 yıl sonra yıkılmaya hazır olsa da, bazı kuzey Avrupa ülkelerinde 200 yıldan fazla süredir kullanılan ahşap evler var .

Yangınlar: Yangınlar genellikle evdeki eşyalar tarafından çıkarılır: uygun şekilde söndürülmeyen sigara izmariti, kısa devre vb. Ve tutuşan içerideki mobilyadır, dolayısıyla yangın riski aynıdır . Yangın hemen söndürülmezse odun alev alır ancak çok yavaş yanar. En kötü sonuç, yangının çabuk söndürülmemesi halinde evin kül olacak olmasıdır. Ancak betondan yapılmış bir evde yüksek sıcaklıklar çatlaklara neden olabilir ve bu da evin yıkılmasına neden olabilir.

Enerji tasarrufu, geri dönüştürülebilir malzemeler ve geleneksel evlerle karşılaştırıldığında fiyat farkını hesaba katarsak, dikkate almaya değer değil mi? Ahşap evler daha sürdürülebilir evler olabilir.

Ahşap artık son derece moda bir yapı malzemesidir.

Ekolojik, doğal, dayanıklı ve zamanın sınavından başarıyla geçti. Ve birçok insan tek tek evleri masif duvarla ilişkilendirirken, ahşap çerçeve, ahşap çerçeve ve kütük evler giderek daha popüler hale geliyor. Artıları ve eksileri nelerdir?

Ahşap dayanıklı, dayanıklı, doğal ve çevre dostu bir malzemedir.

Ahşap, dünyadaki en eski yapı malzemelerinden biridir. Sadece konut yapımında değil, aynı zamanda köprüler, su temini, drenaj için de kullanılır. Diğer yapı malzemelerinin (çimento, beton, tuğla) hakimiyeti, ahşabın yaşam döngüsünün nispeten kısa ömürlü olduğuna inanmaya yol açtı. Bununla birlikte, bu yaygın inanç yanlıştı: ahşabın uzun ömürlülüğü, kuzey Rusya’da 600-700 yaşları arasında korunmuş ahşap evler tarafından doğrulanıyor. Kuzey Amerika, Kanada ve İskandinavya’da inşa edilen eski ahşap çerçeveli evler, inşaat malzemelerinin, modern trendlerin ve çözümlerin iyileştirilmesinin, duvarcılık kadar sertlikte bir ikame bulmamızı sağladığını da kanıtlıyor.

Yüksek kaliteli ahşap fıçıların özel özellikleri vardır. Gözenekli yapısı ve nispeten düşük ağırlığı nedeniyle ahşap, iyi bir ısı yalıtım malzemesidir. Termal genleşme o kadar küçüktür ki yapılar üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Ahşap, iyi bir yaşam kalitesi sağlayan harika bir yapı malzemesidir. Isıya ve dona dayanıklı doğal, çevre dostu bir hammaddedir. Kontrol edilmesi gereken tek faktör nemdir. Ahşabın doğru işlenmesi, ahşap evler inşa etmenin en önemli yönüdür.

Ahşap evler: sadelik, sıcaklık, dayanıklılık

Çerçeve ve panel evler hızlı bir şekilde inşa edilebilmesine ve nispeten ucuz olmasına rağmen, birçok kişi hala çevre dostu olan kütük evleri tercih etmektedir çünkü inşaatları için saf, doğal, yüksek kaliteli ahşap (sıkıştırılmış yongalar yerine) muhtemelen kullanılmaktadır. Kalpteki herhangi bir Litvanyalı için en kabul edilebilir yapı malzemelerinden biridir. Ayrıca ahşap evdeki çevresel etkinin, iç ısı değişimlerine hiçbir etkisi yoktur. Ahşap bir evin kütükleri gün içinde biriken ısıyı tutar ve soğuduğunda biriken nem kendi kendine buharlaşır, bu sayede ısı ve nem oranı korunur.

Kütük evlerin uzun ömürlülüğü eski evler tarafından kanıtlanmıştır. Düzgün işlenmiş ve emprenye edilmiş ahşap birkaç yüzyıla dayanabilir. Ahşap evin sadeliği dikte ettiğini düşünenler içiniz rahat olabilir. Bugün, çeşitli yapı malzemeleri, uzmanlık ve inşaatçıların ustalığı, bir kütük evini çok modern bir tarzda donatmaya izin veriyor, ancak iş, kütüklerle çalışmak için deneyim ve uzmanlığa sahip kişiler tarafından yapılmalıdır, aksi takdirde, bu birçok soruna neden olabilir. .

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir